ORGANISATION

Den øverste beslutningskompetence i det nordiske storstadssamarbejde ligger hos den nordiske styregruppe. Alle de samarbejdende byer er repræsenteret i den nordiske styregruppe. Den nordiske styregruppe mødes to gange årligt – mødeafholdelsen går på skift mellem de samarbejdende byer.

Du kan se kontaktoplysninger på de enkelte styregruppemedlemmer herunder.

ByStyregruppemedlemmer
BergenRagnhild Inderhaug
Rune Tjøsvold
Ragnhild.inderhaug@bergen.kommune.no
Rune.Tjosvold@bergen.kommune.no
HelsinkiSonja Witting
Wahen Rufus
Sonja.Witting@hel.fi
Rufus.Wahen@hel.fi
KøbenhavnFrank Størup
Riad Nadji Tolba
Sara Katz
Frstoe@kk.dk
DU0N@kk.dk
BJ0A@kk.dk
MalmøSami El Habti
Janeth Augustsson
Sami.elhabti@malmo.se
janeth.augustsson@malmo.se
OdenseTommy HolstTOMHO@sspodense.dk
OsloEivind Fivelsdal
Kjersti Varang
Eivind.fivelsdal@bal.oslo.kommune.no
Kjersti.varang@byr.oslo.kommune.no
ReykjavikHaraldur Sigurdsson
Ingibjörg Sigurpórsdóttir
Haraldur.sigurds@reykjavik.is
Ingibjorg.th.sigurthorsdottir@reykjavik.is
Trondheim
May-Iren Skamfer Evenmo
Mette Harriet Berntsen
May-iren-skamfer.evenmo@trondheim.kommune.no
Mette-harriet.berntsen@trondheim.kommune.no
AalborgLars Holme
Pia Meidahl Lundholm Villadsen
Loer-fb@aalborg.dk
pms-fb@aalborg.dk
AarhusLars Olsen
Elin Poulsen
Larol@aarhus.dk
Elpou@aarhus.dk